לקט פסקי דין בעברות נגד בעלי חיים
  
  
     
 
 

 
#
#

 לקט פסקי דין בעברות נגד בעלי חיים

חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), התשנ"ד - 1994, מסמיך את המשרד להגנת הסביבה לרכז את כל אמצעי החינוך וההסברה לשם מניעת אלימות כלפי בעלי חיים, הגנה עליהם וקידום מטרות החוק. סמכויות האכיפה של החוק נמצאות בידי משרד החקלאות ובידי משטרת ישראל.
אגף הגנה על בעלי חיים עובד בשיתוף פעולה הדוק עם קצין המטה ועם התובעת המשטרתית, במטרה להעלות את המודעות לנושא ההגנה על בעלי חיים הן בקרב הציבור והן בקרב נושאי התפקידים במערכת המשפטית.
#

​ת.פ 2196/07 בית משפט השלום פתח תקווה - מ"י נ. סלימאן מולחה ואחרים


מעשה:
ביום 5.7.06 החזיקו הנאשמים (תושבי "קו התפר") ברשותם 6 סוסים במצב של הזנחה חמורה, במצב גופני ירוד ביותר, רתומים לעגלות המיועדות להובלת גרוטאות ברזל. הסוסים היו פצועים ומצולקים בכל חלקי גופם, ונשאו פגיעות במפרקים. חלקם סבלו מפצעים פתוחים וחלקם סבלו מרזון. מצבו הרפואי של אחד הסוסים חייב המתת חסד. הנאשמים הורשעו בעבירות של איסור התעללות לפי סעיף 2(א) לחוק צער בעלי חיים וכן כניסה לישראל שלא כדין - לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל.

נסיבות מקלות:

הנאשמים תושבי "קו התפר", מצבם הכלכלי קשה ביותר, הסוסים שלהם, ששימשו כמקור פרנסה, חולטו.

העונש: בית המשפט קיבל את הסכמת הצדדים לעניין העונש: 6 חדשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים שלא יעברו את העבירות בהן הורשעו + קנס כספי בגובה 1000 ₪ + חילוט הסוסים.

#

ת.פ 2815/06 - בית משפט השלום בירושלים - מ"י נ. עמוס פזי ו -3 נאשמים אחרים

המעשה: הנאשמים 4,3 היו מנהל מחלקת התברואה של המועצה האזורית מטה בנימין והרופא הווטרינר הרשותי של המועצה. מתוקף תפקידם הם אחראים על טיפול בבעלי חיים משוטטים ובכלל זה לכידת כלבים וחתולים העלולים לסכן את הציבור. הנאשמים 2,1 היו עובדים במחלקת התברואה של המועצה.

אישום 1:
ביום 19.2.06 ביצעו נאשמים 2,1 בהוראת נאשם 3 מבצע ללכידת חתולים ביישוב טלמון בתחום המועצה. הם לכדו 12 חתולים והכניסו אותם לכ- 10 כלובים באורך כ- 60 ס"מ, ברוחב ובגובה של כ- 25 ס"מ כל אחד, והביאו אותם לכלביית המועצה ביישוב עפרה. הנאשמים החזיקו את החתולים במשך 73 שעות במבנה הכלבייה בלי לספק להם מזון או מים לשתיה.

הנאשמים החזיקו את החתולים בכלובים זה מעל זה בשתי קומות, באופן שההפרשות מהכלוב העליון עוברות לכלוב התחתון, מבלי שהכלובים נוקו. הנאשמים החזיקו את החתולים בכלובים שלא אפשרו להם להניע את איבריהם. חלק מהכלובים היו חשופים לשמש במשך מספר שעות.
הסעיפים בהם הורשעו: 2(א) + 17(א) לחוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), התשנ"ד - 1994.

אישום 2:
בשבוע שקדם ל 17.11.05 ערכו הנאשמים מבצע המתת כלבים משוטטים ביישוב עפרה באמצעות הרעל סטריכנין. במסגרת המבצע פוזרו פיתיונות מורעלים בתוך נקניקיות. הנאשמים היו אמורים לפזר את הפיתיונות מדי ערב ולאספם בבוקר למחרת. 11 פיתיונות, שהיו פזורים לאורך שביל הביטחון של היישוב, לא נאספו. אחד הפיתיונות נאכל ע"י כלבו של אחד האורחים ביישוב. הכלב מת בסבל ובייסורים.

הסעיפים בהם הורשעו:
מעשה פזיזות ורשלנות בניגוד לסעיף 338(א)(9) לחוק העונשין + היזק לבעל חיים בניגוד לסעיף 451 לחוק העונשין.

העונש בגין שני האישומים יחד:
על נאשם 1 הוטל עונש של שירות לתועלת הציבור במינהל הקהילתי נווה יעקב בהיקף 120 שעות + קנס בסך 1000 ₪. על נאשם 2 הוטל עונש של שירות לתועלת הציבור בהיקף 250 שעות בעמותת "עזר מציון" + פיצוי בסך 1500 ₪ לבעל הכלב שהורעל + קנס בגובה 2500 ₪.

#

ת.פ 19136-08/09 בבית משפט לנוער בפתח תקווה - מ"י נ. אבי קבדה

​המעשה:
 ביום 14.6.09 זרק הנאשם, נער בן 17, אבן על ראשו של גור חתולים אשר שכב בסמוך לגדר בית הספר. כתוצאה מכך הגור פרפר ודימם עד שמת. הנער הביט בחתול הנופל מעוצמת המכה, ולא נקט כל אמצעי כדי להפחית את סבלו של החתול, אלא גיחך וצחקק לנוכח המתרחש.

סעיפי האישום: התאכזרות והתעללות בבעלי חיים בניגוד לסעיף 2(א) וסעיף 17(א) לחוק צער בעלי חיים.

העונש: מאחר שמדובר בקטין, ובית המשפט השתכנע כי הוא ממשפחה נורמטיבית, והאירוע היה חריג וחד פעמי, נקט כלפיו בדרך של טיפול לפי סעיף 26 לחוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול), תשל"א - 1971; חייב את הקטין לחתום על התחייבות בסך 750 ₪ ולהימנע במשך שנה אחת מביצוע עבירות התאכזרות והתעללות בבע"ח + לתרום תרומה של 100 ₪ לקרן למען בעלי חיים.
#

ת.פ 18835-03/09 בבית משפט השלום ברמלה מ"י נ. עאטה אמיטראת

​המעשה:

ביום 21.11.07 החזיק הנאשם בחצר ביתו 6 כלבים ללא מזון ושתייה מספקים, ללא תשומת לב, באזור של גרוטאות, קרשים ושלוליות בוץ. הכלבים גילו סימני פחד.

כלב מסוג רועה גרמני - הגיע למצב של רזון מחריד. הוחזק קשור בגשם ללא מחסה, על ערימת גרוטאות. גור מסוג רוטווילר כבן 5 חדשים - הוחזק קשור בתוך מבנה רעוע, בחוט שאורכו 50 ס"מ, נמצא יושב בתוך השתן והצואה של עצמו, בתוך מים ובוץ, רזה ולא מפותח. כלבה מסוג גולדן רטריבר - נמצאה בתוך מבנה רעוע שרצפתו מכוסה שתן, צואה ובוץ. נמצאה קשורה בחוט שאורכו 70 ס"מ ואינה מסוגלת לזוז ממקומה. נמצאה יושבת בתוך צרכיה.

כלב מסוג סמוייד - הגיע לרזון מחריד, פרוותו הייתה מוזנחת ומלאה קשרים ובוץ. גור מסוג רוטוויילר - נמצא קשור בחוט של 60 ס"מ, יושב בתוך צואה ושתן של עצמו. כלבה מסוג פירנאית - הוחזקה קשורה בחוץ בגשם ללא מחסה, יושבת על ערימת גזרי עץ, בתוך מים ובוץ. באין לה מים לשתיה - שתתה מהבוץ.

סעיפי האישום:
 איסור התעללות - לפי סעיף 2(א) + 17 לחוק צער בעלי חיים.

נסיבות מקלות: אין מדובר בהתעללות פיזית, אלא בהתנהגות מחדלית, לנאשם יש שבעה ילדים ומצבו הכלכלי קשה.

העונש: בעקבות הסדר טיעון - מאסר על תנאי של 3 חדשים למשך שנתיים, קנס בגובה 3000 ₪ והתחייבות לא לעבור עבירה.

ת.פ 1682/07 בבית משפט השלום בחדרה - מ"י נ. עלי עמאש ונאדר עמאש

​המעשים:
ביום 7.3.07 החזיקו הנאשמים בחצר ביתם 5 כלבים; ויימרנר, רוטווילר, דוברמן ושניים מעורבים, ללא מזון ושתייה מספקים, ללא התייחסות ותשומת לב. הכלבים היו מלאים טפילים, פרעושים וקרציות, עם דלקות עור, גילו סימני פחד ובמצב רזון מתקדם. הויימרנר וגור הדוברמן נמצאו עם ניוון שרירים ברגליים האחוריות - מצב המעיד על חוסר פעילות קיצונית. אחד הגורים היה קשור לעמוד ללא מחסה וללא מים. הכלבים קשורים ברצועות שאורכן בין 10 ל 30 ס"מ. הכלובים של הכלבים מלאים צואה.

סעיפי האישום:
איסור התעללות - בניגוד לסעיף 2(א) + 17 לחוק צער בעלי חיים.

נסיבות מקלות:
 אין מדובר בהתעללות אקטיבית, אלא בהתנהגות מחדלית מחוסר ידיעה. הנאשמים במצב כלכלי קשה ומפרנסים משפחות מרובות ילדים. זוהי להם מעידה ראשונה.

העונש:
 לנאשם 1 - קנס בגובה 1500 ₪ + מאסר על תנאי של 3 חדשים למשך שנתיים + התחייבות על סך 1000 ₪ להימנע מלעבור עבירה על חוק צער בעלי חיים למשך 3 שנים. לנאשם 2 - קנס בגובה 1000 ₪ + מאסר על תנאי של חודשיים למשך שנתיים + התחייבות על סך 1000 ₪ להימנע מעבירה על חוק צער בעלי חיים למשך 3 שנים.

שלח להדפסה
שלח להדפסה
שתף\שמור

מידע ושירותים

12/02/2014 10:50
 
 
שמורות, המשרד להגנת הסביבה, מדינת ישראל 2012
Cכל הזכויות