אסבסט
  
  
     
 
 

תחומי פעילות ואחריות

אגף אסבסט ואבק מזיק מופקד על:
אישור בקשות להסרת אסבסט, פיקוח על ביצוען
קידום חקיקה חדשה בנושא
המשרד אחראי גם על הכנה ופרסום של נהלים והנחיות מקצועיות לעוסקים באסבסט ואבק מזיק והכשרת העוסקים בתחום.
להרחבה

עוד בנושא

סרטון המתעד את פרויקט פינוי האסבסט בגליל המערבי

אסבסט

/PhotoAlbum/Asbestos/asbestos_Eilat_Hanan-Golumbek.jpg
פינוי אסבסט באילת. צילום: חנן גולומבק
להגדלה
פינוי אסבסט באילת. צילום: חנן גולומבק
 

​המשרד להגנת הסביבה הוא הגוף העיקרי הפועל על מנת למנוע מפגעי אסבסט ולצמצם את אלו הקיימים, לשם מניעת חשיפת הציבור לאסבסט ולסלקו באופן מסודר. סמכויות המשרד ניתנות לו מתוקף החוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק, התשע"א - 2011 ותקנותיו.

בדומה למדינות שונות בעולם, גם בישראל נאסר שימוש באסבסט בבנייה חדשה. החוק קובע, בין השאר, תאריכי יעד להוצאת האסבסט הפריך משימוש (2021), מגדיר את אופן התחזוקה של אסבסט קיים במבנים ציבוריים ומסדיר את רישוי העוסקים באסבסט.

בעקבות פעילות המשרד בשנים האחרונות, נרשמה עליה במאות אחוזים בפינוי מוסדר של אסבסט, בפעילות אכיפה, ובמודעות הציבור לנושא.

האסבסט הוכח כמסרטן בבני אדם. חדירה של סיבי אסבסט למערכת הנשימה עלולה לגרום למחלות קשות שאינן ניתנות לריפוי המופיעות תקופה ארוכה לאחר החשיפה הראשונית. עם זאת, מכיוון שהאסבסט מסוכן לבריאות רק כאשר הוא במצב התפוררות, אין מניעה מלשהות במבנים בהם מותקן אסבסט-צמנט במצב תקין. כל עוד האסבסט לא מתפורר ולא מתבצעת עבודה הגורמת להתפוררות החומר ולפיזורו באוויר, לא נשקפת סכנה לבריאות.

על הפרק

  • הציבור מוזמן לשלוח הערות לטיוטות מסמכים בנושאים סביבתיים מגוונים:   1. מדד ההשפעה הסביבתי של חברות ציבוריות 2016 - טיוטת מתודולוגיה לעיון והערות הציבור; 2. אוויר - טיוטות היתקי ...
  • עבודות לפינוי אסבסט בגליל המערבי. צילום: אגף אסבסט ואבק מזיק
    באפריל 2011 החל המשרד להגנת הסביבה בביצוע פרויקט איתור, פינוי וסילוק פסולת האסבסט מקרקעות הגליל המערבי. במסגרת הפרויקט תפונה פסולת האסבסט שמקורה במפעל "איתנית" ואשר ...

מאגרי מידע בנושא אסבסט

 

תשובות לשאלות נפוצות

  • פתחמהן הסכנות הבריאותיות הנגרמות מחשיפה לאסבסט?
  • פתחהאם קיימת סכנה בריאותית באסבסט במי שתייה?
  • פתחמהו אסבסט-צמנט?
#

מידע ושירותים

שמורות, המשרד להגנת הסביבה, מדינת ישראל 2012
Cכל הזכויות