מקורות רעש
  
  
     
 
 
 
#
#

 מקורות רעש

​אחת הבעיות הקשות, שהאזרח עלול להיתקל בהן באזור מגוריו, היא רעש סביבתי הנגרם ממקורות שונים הסמוכים לביתו.
בישראל, המושפעת מהאקלים הים-תיכוני, החלונות פתוחים במשך רוב חודשי השנה ובשעות רבות של היממה, ולכן הרעש הסביבתי עלול להיות מטרד קשה וממושך.

​מקורות הרעש אליהם אנו חשופים הינם רבים ומגוונים: כלי תחבורה שונים, גורמים שונים בסביבת המגורים שבה אנו חיים, אתרי בנייה, מערכות הגברה באולמות שמחה, גני אירועים ודיסקוטקים ומסגדים.

 

#

רעש מכלי תחבורה

​סוג זה של רעש נגרם בעיקר מכלי רכב, כלי טיס ורכבות. אופיו של רעש שנגרם מכלי רכב הוא שהרעש רצוף בזמן ופוגע בהיקף רחב של אוכלוסייה במרבית שעות היום, במיוחד בקרבת עורקי תחבורה ראשיים. מפלסי הרעש שגורמים כלי רכב נקבעים על ידי: נפח התנועה, הרכבה ומהירות הנסיעה, משתנים נוספים הן פרופיל הדרך וגיל הרכב.

בניגוד לרעש הנגרם מכלי רכב, רעש הנגרם מכלי טיס הוא אירוע חולף המאופיין במפלס רעש גבוה אך לזמן קצר. האוכלוסייה הנפגעת מרעש הנגרם מכלי טיס הינה מצומצמת וזאת כיוון שרעש הנגרם על ידי כלי טיס מורגש רק מתחת לנתיב הטיסה. 

אופיו של רעש הנגרם מתנועת רכבת מושפע מנפח התנועה, ממהירות הנסיעה: מפלס הרעש שנגרם מרכבת הנוסעת מהר גבוה מזה של רכבת הנוסעת במהירות איטית יותר. משתנה נוסף אשר משפיע על אופי הרעש הנגרם מתנועת רכבת הוא הרכב התנועה: רכבות משא וקרונות ישנים יוצרים מפלס רעש גבוה.

#

רעש בסביבת המגורים

​סביבת המגורים בה אנו חיים משופעת במקורות רעש: מזגנים, מערכות אזעקה המותקנות בבתים או בכלי רכב, מוסדות ציבוריים הנמצאים בסביבת המגורים, צנרות בבניינים, מעליות, מערכות הגברה ורעש אנושי, הנגרם מדיבור בקול גבוה או בצעקות.

ניתן לפעול להפחתה של כל אחד ממקורות הרעש הללו על ידי בידוד אקוסטי נכון של סביבת המגורים, הגבלת שעות הפעילות במוסדות ציבוריים בצורה שלא תפריע לאנשים המתגוררים בסביבתם והגבלת השעות בהן ניתן להפעיל מערכות הגברה או לנגן בכלי נגינה.

#

מערכות קוליות בתוך אולמות שמחה ודיסקוטקים

​בעיה שכיחה שגורמת לתלונות רבות היא הרעש הנגרם ממערכות קוליות באולמות שמחה, גני אירועים ודיסקוטקים. מקור רעש זה בעייתי משתי סיבות: הסיבה הראשונה היא רמת רעש גבוהה המוקרנת החוצה ומפריעה לאנשים המתגוררים בקרבת מקום. הסיבה השנייה היא שרמת הרעש הגבוהה במקומות אלו עלולה לגרום לנזקים בריאותיים לקהל הנוכחים.
#

מסגדים

​עם התגברות המודעות לאיכות הסביבה, התעורר דיון בעולם האסלאמי סביב הקריאה לתפילה באמצעות רמקולים, חכמי הלכה אחדים פרסמו בשנים האחרונות פסקי הלכה הקוראים למצוא את דרך הביניים בין הקריאה לתפילה, שהיא אחת מהלכות הדת, לבין בריאות הציבור ואיכות הסביבה הקולית.

אתרי בנייה

​בכל הנוגע לאתרי בנייה מתקיים מתח בין האינטרס הלגיטימי לבנות ולפתח, והאינטרס הלגיטימי לאפשר שימוש סביר בדירות השוכנות בצמוד לאתרי בנייה. המשרד להגנת הסביבה סבור כי יש למצוא את האיזון בין האינטרסים והמליץ על שיטה לקבוע האם מידת הרעש הנגרמת מאתרי בנייה היא אכן בלתי סבירה.
שלח להדפסה
שלח להדפסה
שתף\שמור

מידע ושירותים

אתר הילדים סבבה
10/03/2015 10:08
 
 
שמורות, המשרד להגנת הסביבה, מדינת ישראל 2012
Cכל הזכויות