אוזון
  
  
     
 
 
 
#
#

 אוזון

​אוזון הוא גז רעיל בעל ריח חריף, חסר צבע ומורכב משלושה אטומי חמצן O3. אמנם רק אוזון הנוצר סמוך לפני כדור הארץ מהווה בעיה ועלול לגרום לגירוי ניכר בעיניים ובאף, לפגוע בתפקוד תקין של הריאות ועל ידי כך גם בבריאות הגוף כולו. אוזון זה נוצר על ידי פעילות של קרינת השמש על תרכובות כימיות שהן תוצר של תהליכי שריפה, בעיקר פחמימנים ותחמוצות חנקן הנפלטים מכלי רכב.

אוזון "טוב ואוזון "רע"
האוזון גורם לבלבול רב באוכלוסייה, היות ומצד אחד אנו קוראים בעיתונים על דאגה רבה מפני "החור באוזון" ומצד שני אנו שומעים על האוזון כמזהם אוויר.

האוזון ה"טוב" - שכבת האוזון הסטרטוספרית (כ 25 ק"מ מעל פני כדור הארץ) מהווה מגן טבעי מפני חדירת קרינה אולטרה סגולה (UV) שמקורה בשמש, לשכבות נמוכות יותר של האטמוספירה ולפני כדור הארץ. ללא נוכחותו ספק אם היו מתפתחים חיים על פני כדור הארץ במתכונת המוכרת לנו כיום.

האוזון ה"רע", לעומתו, האוזון הנוצר סמוך לפני כדור הארץ מהווה בעיה. אוזון זה נוצר על ידי פעילות של קרינת השמש על תרכובות כימיות שהן תוצר של תהליכי שריפה, בעיקר פחמימנים ותחמוצות חנקן הנפלטים מכלי רכב.

 

השפעות על בריאות

  • האוזון הנו גז שגורם לגירוי ניכר בעיניים ובאף, פוגע בתפקוד תקין של הראות ולכן גם בבריאות הכוללת.
  • האוזון הוא מחמצן חזק מאד ולכן עלול לפגוע בחומרים אורגניים על ידי כך שהוא שורף את קירות התא. את התוצאות הפיזיולוגיות של פגיעה זו ניתן לחלק לשתי רמות: ראשית, חשיפה ארוכת טווח גורמת לפגיעה בחלקים העדינים ביותר בדרכי הנשימה בכלל ובריאות בפרט, נזק הדומה מאד לנזק הנגרם מעישון. הרקמות של קירות דרכי הנשימה הופכות לנפוחות ומודלקות, לבסוף מתפתחים אזורים מצולקים. כשהמצב מחמיר יכולת הנשימה קטנה ולכן גם העברת חמצן לכל הגוף. שנית, נפגע התפקיד ההגנתי של הריאות, ככל הנראה בגלל הפגיעה בתאים האחראים להגן על הגוף מפני פולשים זרים, כגון בקטריות ואורגניזמים אחרים הגורמים למחלות. מידת הרגישות לדלקות גוברת.

תקנים

  • התקן האמריקאי לאוזון הוא 235 מיקרוגרם למטר מעוקב בממוצע לשעה.
  • התקן הישראלי לאוזון הוא 230 מיקרוגרם למטר מעוקב בממוצע לחצי שעה ו- 160 מיקרוגרם למטר מעוקב בממוצע לשמונה שעות.

 

מחקרים בנושא

  • מחקרים אשר בוצעו באזור לוס אנג'לס מראים שאנשים לא מעשנים, אשר נחשפו לרמות גבוהות של אוזון, סבלו מהפרעות בנשימה שבדרך כלל מופיעות בקרב אנשים המעשנים חפיסת סיגריות ליום. אנשים העוסקים בפעילות מתונה שנחשפו למשך 6-7 שעות לרמות נמוכות של אוזון סובלים מתפקוד ראות מופחת וזיהומים המלווים בתסמינים של כאב בבית החזה, לחץ בדרכי הנשימה ושיעול.
  • מחקרים חדשים מראים כי חשיפה מצטברת לרמות נמוכות של ריכוזי אוזון יכולה להיות מזיקה יותר מחשיפה חד פעמית לרמות ריכוזים גבוהות יותר.
  • מחקרים אשר בוצעו בקרב ילדים ונערים במחנות קיץ בהם מבלים את רוב שעות היממה באוויר הפתוח הראו כי חשיפה יומיומית לריכוזי אוזון בגובה התקן האמריקאי ואף נמוך ממנו גרמו לתפקוד ראות ברמה נמוכה יותר.
  • מחקר נוסף בדק תגובה של קבוצת רוכבי אופניים צעירים ובריאים והראה שחשיפה לרמות אוזון בריכוז ממוצע של 87 מיקרוגרם למטר מעוקב עם ערך מקסימלי של 195 מיקרוגרם למטר מעוקב גרמה, לאחר הפעילות, להופעת תסמינים של קוצר נשימה ולחץ בבית החזה, זאת למרות שהריכוזים היו נמוכים בצורה משמעותית מהתקנים אשר נקבעו בארצות הברית לאוזון.
  • קבוצות אוכלוסייה הסובלות מאלרגיות או רגישות בדרכי הנשימה עלולות להרגיש רע מהשפעות החשיפה לאוזון אשר נוטה להשפיע לא רק על הריאות אלא גם על האף ודרכי הנשימה.
שלח להדפסה
שלח להדפסה
שתף\שמור
אוויר

מידע ושירותים

19/12/2012 14:03
 
 
שמורות, המשרד להגנת הסביבה, מדינת ישראל 2012
Cכל הזכויות